Zasób archiwalny gromadzony jest w CFK PTTK od 1989 r. Powstał przede wszystkim w oparciu o zbiory przekazane przez Zarząd Główny PTTK oraz inne jednostki PTTK, a także Instruktorów Fotografii PTTK zaangażowanych w działania Komisji Fotografii Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK oraz członków i sympatyków stowarzyszenia.
Zakres chronologiczny zasobu sięga od początku XX wieku do współczesności. Tematycznie zbiory dotyczą m.in. historii i działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, oraz szeroko rozumianej fotografii krajoznawczej uwzględniającej zdjęcia krajobrazowe, widokowe i dokumentujące zabytki z całej Polski; w zbiorach znajduje się dokumentacja fotograficzna z imprez krajoznawczych, spotkań, zjazdów Towarzystwa.
Zbiory udostępniane są jednostkom PTTK, uczelniom, publicystom, muzeom, stowarzyszeniom, a także osobom prywatnym do celów niekomercyjnych (naukowych, badawczych, popularyzatorskich). Dla ułatwienia dostępu do zbiorów prowadzony jest komputerowy rejestr archiwaliów.
Na bieżąco wykonywana jest digitalizacja zbiorów, a w niektórych przypadkach rekonstrukcja cyfrowa obrazu fotograficznego. Do tej pory zdigitalizowano kilka tys. fotografii, przede wszystkim sprzed II wojny światowej (krajobraz i zabytki Polski, działalność Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego).
W zbiorach CFK PTTK znajduje się również interesująca kolekcja zabytkowego sprzętu fotograficznego i projekcyjnego podarowanego przez członków PTTK.