Strona główna/Nasza działalność/Aktualności/Jubileusz 35-lecia Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK

Jubileusz 35-lecia Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK

20 . 03 . 2024

Nasz jubileusz był wspaniałą okazją do podsumowań, podziękowań, wielu refleksji i wspomnień. Jednak najważniejsza była dla nas obecność serdecznych ludzi, którzy są z nami wspierając nas w naszych przedsięwzięciach oraz szalonych pomysłach. Wszystko to jednak prowadzi zawsze do wspólnego celu, który nierozerwalnie związany jest z krajoznawstwem, digitalizacją, fotografią i archiwizacją.

Rozpoczynając świętowanie, Dyrektor CFK PTTK Marek Lawin, przedstawił pokrótce historię powstania CFK oraz najważniejsze obszary naszej działalności. Doskonałym tego uzupełnieniem było wystąpienie kolegi Mirosława Zbigniewa Wojalskiego, który opowiedział o najważniejszych postaciach, które miały niewątpliwy wpływ na powstanie i rozwój CFK.

W trakcie jubileuszu zaprezentowaliśmy również efekty Cyfrowej Kroniki Łodzi - projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Cyfrowa. Podziękowania dla Partnerów projektu wręczył Jakub Nowak - wiceprezes Zarządu Głównego PTTK na ręce:

• Dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi - Pana Bartosza Góreckiego
  • Przedstawiciela Archidiecezji Łódzkiej - ks. Dominika Sujeckiego
  • Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Łodzi - Pana Ryszarda Bonisławskiego
  • Kierownika Oddziału IV ewidencji i opracowania zasobu archiwalnego Narodowego Archiwum Cyfrowego - Pani Katarzyny Kalisz
  • Pana Stefana Sztromajera - wspaniałego łódzkiego fotografa.

Nasze osobiste podziękowania skierowaliśmy również do Pana Ryszarda Bonisławskiego - za nieocenioną pomoc przy rozpoznawaniu łódzkich kadrów oraz do Pana Mateusza Bolesty z Narodowego Archiwum Cyfrowego, za wsparcie merytoryczne i koordynację projektu z ramienia Centrum Kompetencji.
Przypominamy, że część zasobu Cyfrowej Kroniki Łodzi możecie podziwiać w galerii zdjęć na naszej stronie oraz na stronie Szukaj w Archiwach.

Ważnym elementem tejże uroczystości było podsumowanie pracy i wkładu w rozwój naszej instytucji wieloletniego Dyrektora CFK PTTK Andrzeja Danowskiego. Była to doskonała okazja, aby obecni pracownicy CFK oraz przedstawiciele władz Zarządu Głównego PTTK mogli podziękować Andrzejowi za serce włożone w rozwój fotografii krajoznawczej z ramienia centrum. Oficjalne podziękowania w imieniu Zarządu Głównego PTTK złożył Sekretarz Generalny - Jacek Treichel.

Wiele emocji i pozytywnych wibracji wniosła wystawa fotografii Zbyszka Siemaszki. Było to doskonałe urozmaicenie naszej uroczystości, ale przede wszystkim niesamowicie cenne spotkanie z wnukiem Zbyszka Siemaszki - Filipem Siemaszko oraz Jego żoną Anią. Jest to dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie, że mogliśmy pierwszy raz w Łodzi zaprezentować fotografie artysty w siedzibie CFK. Fotografie przedstawiają Łódź z lotu ptaka z lat siedemdziesiątych. Obecnie wystawa dodaje uroku naszym wnętrzom, ale już od maja będzie można ją oglądać podczas koncertów we foyer Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ulicy Żubardzkiej w Łodzi.

Uroczystość była również doskonałą okazją do podsumowania 20-letniej współpracy z Restauracją Soplicowo, która mieści się w naszej siedzibie. Soplicowo obchodziło właśnie swój Jubileusz 20-lecia. Z tejże okazji mogliśmy wręczyć uroczyście symboliczny prezent z rąk Dyrektora CFK PTTK Marka Lawina oraz przedstawiciela Głównej Komisji Rewizyjnej PTTK Jarosława Kaczmarczyka dla właściciela restauracji Dariusza Grzelaka.

Zwieńczeniem naszej uroczystości, była podróż kulinarna do XIX-wiecznej Łodzi.

Otrzymaliśmy wiele prezentów, podarunków, ale przede wszystkim ciepłych i miłych słów.
Jesteśmy szczęśliwi i wzruszeni, że mogliśmy świętować w tak zacnym gronie przyjaciół CFK. Wasze bezgraniczne wsparcie napędza nas do dalszego działania. Dziękujemy raz jeszcze za Waszą obecność!

Specjalne podziękowania składamy również Instruktorom Fotografii Krajoznawczej z Chorzowa: Markowi Śliwińskiemu oraz Czesławowi Polańskiemu za zaangażowanie i pomoc w opracowaniu dokumentacji fotograficznej naszego jubileuszu.

Jubileusz 35-lecia Centrum Fotografii Krajoznawczej im. Waldemara Dońca w Łodzi

20 zdjęć
archiwum: CFK PTTK
  • opis Jubileusz 35-lecia Centrum Fotografii Krajoznawczej im. Waldemara Dońca w Łodzi (1)