Cyfrowa Kronika Łodzi - zbiór Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi
Prawa autorskie do zdjęć należą do Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK.
Całość opracowanego zbioru można zobaczyć na stronie Szukaj w Archiwach. Zespół składa się z 500 autorskich odbitek pozytywowych przekazanych przez twórców i członków PTTK w momencie powstania specjalistycznej jednostki Towarzystwa jaką jest Centrum Fotografii Krajoznawczej im. Waldemara Dońca w Łodzi. To zbiór wyselekcjonowanych fotografii, które są źródłem wielu cennych informacji o historii, kulturze i sztuce miasta. Na bogaty obraz Łodzi składają się zdjęcia zabytków, rzeźb, pomników, architektury sakralnej, miejsc związanych z jej wielokulturową tożsamością tj. Cmentarz Żydowski czy Stary Cmentarz na ulicy Ogrodowej. W krajobrazie miejskim kluczowym elementem są wille, pałace i fabryki dziś pełniące nowe funkcje takie jak Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki, Muzeum Kinematografii, Centralne Muzeum Włókiennictwa - przypominające o głębokich korzeniach miasta w przemyśle włókienniczym.
Fotografie pokazują Łódź z różnych perspektyw i ujęć: zarówno od strony artystycznej jak i dokumentacyjnej.
Zespół został opublikowany w ramach projektu Cyfrowa Kronika Łodzi, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem było zdigitalizowanie i upowszechnienie 2000 archiwalnych fotografii miasta przy okazji obchodów 600 lecia nadania praw miejskich.
Zakres czasowy zespołu obejmuje od początku do końca XX wieku.
Na zespół składają się fotografie takich autorów jak: Bohdan Bazyliński, Andrzej Danowski, Zbigniew Jarzyński, Mirosław Wojalski, Wilhelm Szarżanowicz, Janusz Satalecki, Andrzej Robak, Janina Popławska, Henryk Milczarek, Henryk Mieszczankowski i wielu innych.