Konserwacja i opracowanie zbioru szklanych negatywów Leopolda Węgrzynowicza 2024
Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi realizuje projekt dofinansowany w ramach wspierania działań archiwalnych ze środków finansowych Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.
„Wspieranie działań archiwalnych” to konkurs dotacyjny, który organizowany jest od 2016 roku ze środków przekazywanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego ramach wspierane jest ratowanie archiwaliów w różnych zakątkach kraju. W konkursie wyłaniane są najlepsze projekty, obejmujące opracowywanie, udostępnianie oraz zabezpieczanie materiałów archiwalnych z ewidencjonowanego niepaństwowego zasobu archiwalnego.
Przedmiotem zadania jest pełna konserwacja, zabezpieczenie i opracowanie dokumentacji fotograficznej w postaci unikalnej kolekcji szklanych negatywów Leopolda Stanisława Węgrzynowicza - jednego z najważniejszych propagatorów idei krajoznawstwa i turystki w Polsce. Opisywany zbiór składa się głównie z około 640 sztuk negatywów żelatynowo - srebrowych na podłożu szklanym. Zbiór archiwalnych fotografii Leopolda Węgrzynowicza składa się z materiałów o wysokiej wartości historycznej i artystycznej prezentujących Ziemię Limanowską i jej mieszkańców z początku XX wieku. Ideą działalności artysty było krzewienie zainteresowania życiem i kulturą polskiej wsi wśród młodzieży szkolnej.
Dodatkowymi rezultatami zadania będą działania edukacyjne w postaci spotkań z dziećmi i młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej oraz Szkoły Podstawowej nr 113 im. Leopolda Węgrzynowicza w Krakowie, które pozwolą:
- przybliżyć sylwetkę Leopolda Węgrzynowicza,
- pokazać pierwsze efekty prac nad zbiorem fotografii Tego wybitnego artysty,
- zaciekawić najmłodszych odbiorców fotografią krajoznawczą i zachowaniem dziedzictwa kulturowego.
Zwieńczeniem działań będzie profesjonalne zabezpieczenie i opracowanie niniejszego zbioru. Odpowiednie opracowanie zasobu możliwe będzie dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym oddział w Limanowej oraz Muzeum Etnograficznym w Krakowie.
Zależy nam, aby opracowane fotografie mogły ujrzeć światło dzienne i pojawić się w Cyfrowym Archiwum CFK PTTK na naszej stronie oraz na Szukaj w Archiwach. Będzie to możliwe dzięki zaangażowaniu partnerów projektu: Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Po zakończeniu tych działań, jako podsumowanie projektu powstanie wystawa, która zostanie zainaugurowana w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej.
Pękamy z dumy, że możemy zaangażować się w ratowanie cennego dorobku fotograficznego, przyczynić się do zachowania dziedzictwa narodowego oraz poprzez fotografię krajoznawczą promować piękno Ziemi Limanowskiej.
Partnerzy projektu:
- Archiwum Państwowe w Łodzi
- Narodowe Archiwum Cyfrowe
- Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej
- Polskie Towarzystwo Historyczne oddział Limanowa
- Muzeum Etnograficzne w Krakowie
- Oddział PTTK Ziemi Limanowskiej
- Szkoła Podstawowa w Dobrej im. Leopolda Węgrzynowicza
- Szkoła Podstawowa nr 113 im. Leopolda Węgrzynowicza w Krakowie
- Historia Dobrej.pl