Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
  • tłumacz języka migowego
kanał rss

Stefan Sztromajer

Dnia 26.11.2022 r. w siedzibie Centrum Fotografii Krajoznawczej odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie i wernisaż wystawy fotograficznej Stefana Sztromajera.

Stefan Sztromajer jest z wykształcenia chemikiem, wybitnym absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, wieloletnim pracownikiem Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, a z zamiłowania historykiem, kolekcjonerem a przede wszystkim fotografem, który od ponad 70 lat z wielką wrażliwością utrwalał w kadrze codzienne życie Łodzi: stare podwórka, zakamarki, popadające w ruinę budynki i… ludzi. Wychodząc z domu Stefan Sztromajer nie rozstawał się ze swoim aparatem fotograficznym. Dzięki temu był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych: defilady na ul. Piotrkowskiej, strajków studenckich czy marszu głodowego z 1981 r. Z okna kamienicy, która znajduje się w sercu miasta artysta dyskretnie obserwował toczące się życie miasta: to barwne i wesołe i to szare, zwyczajne…

To co uderzało na spotkaniu to duża skromność artysty. Jak sam przyznał gdyby nie wysiłki trzech osób: jego żony Zofii Sztromajer, Ryszarda Bonisławskiego oraz Joanny Podolskiej – jego fotografie prawdopodobnie nigdy nie ujrzałyby światła dziennego, a negatywy kurzyłyby się w starych pudłach na strychu. Fotografia od zawsze była jego pasją, nie umiał rysować, a zależało mu na rejestracji otowczenia. Fotografował dla siebie i nigdy nie przypuszczał, że jego prace mogą kogoś zainteresować.

Spotkanie poprowadził dyrektor CFK – Marek Lawin, któremu towarzyszył Ryszard Bonisławski…Opowieści Pana Ryszarda pozwoliły na chwilę poczuć klimat starej Łodzi i przenieść się oczami wyobraźni do dawnych czasów.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy w wersji on-line – wystawę analogiczną można obecnie oglądać w budynku Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi

Wystawa fotograficzna i spotkanie autorskie ze Stefanem Sztromajerem

6 zdjęć
archiwum: CFK PTTK
  • opis Wystawa fotograficzna i spotkanie autorskie ze Stefanem Sztromajerem (6)
  • Wystawa fotograficzna i spotkanie autorskie ze Stefanem Sztromajerem (5)
  • Wystawa fotograficzna i spotkanie autorskie ze Stefanem Sztromajerem (4)
  • Wystawa fotograficzna i spotkanie autorskie ze Stefanem Sztromajerem (3)
  • Wystawa fotograficzna i spotkanie autorskie ze Stefanem Sztromajerem (2)
  • Wystawa fotograficzna i spotkanie autorskie ze Stefanem Sztromajerem (1)

do góry