Cyfrowa Kronika Łodzi - archiwum Towarzystwa Przyjaciół Łodzi
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów archiwalnych Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Prawa autorskie do zdjęć papierowych: Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Dożywotnia licencja do wersji elektronicznej należy do Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK i Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.
Całość opracowanego zbioru można zobaczyć na stronie Szukaj w Archiwach. Zespół składa się z 400-tu odbitek pozytywowych należących do zbiorów Towarzystwa Przyjaciół Łodzi, a do których licencję na zdigitalizowane obiekty posiada Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK imienia Waldemara Dońca w Łodzi w ramach współpracy partnerskiej przy projekcie Cyfrowa Kronika Łodzi dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt był realizowany dzięki programowi Kultura Cyfrowa, a jego celem było zdigitalizowanie i upowszechnienie 2000 archiwalnych fotografii miasta przy okazji obchodów 600 lecia nadania praw miejskich.
Zespół to niezwykle cenna kolekcja dokumentująca różne aspekty życia i architektury Łodzi. Zawiera zdjęcia zabytków, fabrykanckich willi i pałacy, które są rozpoznawalnym elementem dziedzictwa kulturowego miasta i świadczą o jego bogatej historii przemysłowej. Wśród fotografii znajdują się również zdjęcia architektury sakralnej: zdjęcia kościołów, cerkwi, fotografie cmentarzy i elementów świadczących o wielokulturowych korzeniach miasta.
Ten nieoceniony zbiór dostarcza nam wglądu w przeszłość Łodzi, pozwalając zrozumieć, jak się rozwijało miasto i jak zmieniało na przestrzeni lat.
Wśród autorów zbioru należy wymienić: Ryszarda Bonisławskiego, Wiesława Lisowskiego, Jerzego Neugebauera, Krzysztofa Bobrowskiego, Kazimierza Janaszka, Andrzeja Wacha, Zenona Gorzkiewicza, Włodzimierza Szczecińskiego oraz Chwalisława Zielińskiego.