Zachęcamy do lektury ciekawych biogramów opisanych jako zwięzły życiorys o życiu, dokonaniach i twórczości niezwykle utalentowanych fotografów i fotografików.
Bazyliński Bohdan
Bohdan Bazyliński (ur. 7 lipca 1929 r., w Łodzi, zm. 24 stycznia 2014 r. w Łodzi). Emeryt. Pracował w łódzkich biurach projektowych dokumentując obiekty miasta. Od 1973 r. członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
Od 1980 r. do 1990 był członkiem zespołu redakcyjnego „Wędrownika” czasopisma łódzkich turystów wydawanego przez Regionalną Pracownię Krajoznawczą PTTK w Łodzi CFK PTTK.
Członek PTTK od 1976 r. Uprawnienia instruktora fotografii PTTK uzyskał w 1976 r. Uczestniczył w kilkunastu Forach Fotografów Krajoznawców PTTK odbywających się w całej Polsce. Należał do organizatorów V Forum w 1977 r. w Łodzi. Członek Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Okręgu (później Zarządu Wojewódzkiego) PTTK w Łodzi. Członek (wiceprezes) Klubu Fotografii Krajoznawczej Łódzkiego Oddziału PTTK w latach 1977-2001.
Brał udział wraz z Waldemarem Dońcem w tworzeniu Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK w Łodzi.
W wydanym w 2000 r. przez CFK PTTK na zlecenie ZG PTTK albumie „Polska. Fotografia krajoznawcza” znalazł się jego biogram i zdjęcia.
Uczestniczył w licznych plenerach klubowych i Wojewódzkiej Komisji Fotografii Krajoznawczej a także organizowanych przez Komisję Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK.
Fotografował zarówno na materiałach czarno-białych jak i barwnych, w tym przeźroczach barwnych. Specjalizował się w fotografowaniu przyrody, ale drugim zasadniczym tematem jego zdjęć była architektura, szczególnie zabytkowa.
Swoje zdjęcia prezentował m.in. na wystawach indywidualnych np. „Secesja łódzka”, „Baranów”, „Sandomierz”, „Cmentarz żydowski w Łodzi” a także w publikacjach, najczęściej w „Wędrowniku”. Wystawiał swoje zdjęcia na wielu wystawach zbiorowych
Przeźrocza prezentował na konkursach i przeglądach, gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia m.in.
- Na konkursach udźwiękowionych zestawów przezroczy krajoznawczych „Diakraj”.
- Złote i srebrne medale na Międzynarodowym Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu w latach 1988,1990,
- Brązowy medal Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych na XII Biennale Fotografii Krajoznawczej „Zabytki” w Zamościu w 1989 r.,
- I nagroda za zestaw o architekturze Kalisza w konkursie ZW PTTK w Kaliszu w 1990 r.
Malarz-amator, namalował wiele obrazów olejnych pejzaży i obiektów zabytkowych Łodzi oraz okolic.
Zaprojektował wiele znaczków organizacyjnych rajdów PTTK Łódź „Łysogóry”, „Sudecki”, „Sądecki” i inne, szczególnie organizowane przez KTG „Kosówka” w latach 1983-1990.
Za działalność społeczną i twórczą został odznaczony:
- Odznaką Zasłużony Działacz Kultury
- Zasłużony Działacz Turystyki
- Srebrną i Złotą Honorową Odznaką PTTK.
- Honorową Odznaką Miasta Łodzi
- Złotą Honorową Odznaką Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
Wyróżniony przez KFK ZG PTTK:
- Medalem 75 Lat Fotografii Krajoznawczej PTK-PTTK
- Medalem im Jana Sunderlanda
- W 2013 r. Nagrodą Honorową im. Fryderyka Kremsera – najwyższym wyróżnieniem ruchu fotografii krajoznawczej PTTK.
Autor tekstu: Mirosław Wojalski – członek Rady Programowej CFK PTTK